نوشته شده توسط : منوچهر طافی

تاريخچه شهر انديمشک

انديمشك در كنار خرابه‌هاي شهر قديم (لور) و (اري‌ترين) احداث گرديده است. لور شهري آباد بود كه جغرافي ‌نويساني چون اصطخري و مقدسي از آن نام برده‌اند. گويا شهر لور تا قرون وسطي از آبادي بهره‌مند بود و پس از آن رو به ويراني نهاده است. انديمشك در دوره قاجاريه و در حكومت حاج صالح‌خان مكري با ساختن قلعه‌اي اهميت پيدا كرد و صالح‌آباد ناميده شد، سپس به انديمشك تغيير نام يافت. مردم اين شهر در گذشته در كپرها، چادرهاي ساده و بعدها در خانه‌هاي گلي زندگي مي‌كردند. ولي امروزه رشد و توسعه قابل توجهي يافته است.

 

مراکز تاريخي

شهر لورساساني

شهر باستانی لور ساساني درمنطقه ای واقع در محدوده انديمشك قرار گرفته است و البته تا قرون وسطي آباد بود ولي به مرور  پس از آن رو به ويرانی گراييد 

        مناطق زیارتی

حرم مطهر شاهزاده احمد بن موسی الکاظم( علیه السلام )این حرم مطهر از دیر باز مورد تو جه مردم این خطه است ومردم به این امامزاده کریم اعتقاد زیادی دارند .

این امام زاده در دل کوهستان است ودارای مناظر زیبایی میباشد مزار منور این امام زاده کریم درالوار گرمسیری اندیمشک است .

دوكوهه:

دوكوهه

فرموده اند :شرف المكان بالمكين ودوكوهه  قدمگاه اوليا خدا ويادآور هشت سال دلاوري وشاهدقهرماناني است كه تاريخ مانند آنها نديده است واگر با دوكوهه سخن بگويي از غربت او اين را   خواهي فهميد كه چقدر دلش براي آنها تنگ شده است

 

پلاژ:

منطقه اي  به ظاهر واقع درساحل رود خانه دز  ولي درحقيقت قطعه اي از بهشت

جايگاه تمرين  غواصي رزمندگان گردان حمزه  (ع)  يادآ ور خاطرات ياران آخر الزماني

آقا امام زمان (عج). يادآور روز هاي سخت تمرين .جدايي از خانواده يادآور والفجر۸

كربلاي ۴ و...يادآور سردار ان گمنام شهيدان مش حميد صالح نژاد  عزت الله حسين زاده محمد قائد رحمتي جشني شير علي خيري  نور عباس ماكياني جهان مالزيري شهرام كيخواه جان محمد جاري مسعود اكبري ماشاالله ابراهيمي شهيدطاهري و......

 

جاذبه هاي طبيعي

چشمه عين خوش

چشمه عين‌خوش در فاصله سيزده كيلومتري جاده انديمشك به اهواز واقع شده است. در فاصله هفتاد كيلومتري از جاده دهكده عين‌خوش واقع شده كه در فاصله كمي از آن چشمه عين‌خوش از زمين خارج مي‌جوشد. آب اين چشمه از دسته آبهاي سولفاته بيكربناته كلسيك نيم گرم مي‌باشد.

 

چشمه آب معدني دهلران

درمنطقه ای واقع در سيزده كيلومتري جاده انديمشك به اهواز جاده‌اي منشعب مي‌شود كه پس از صد و بيست كيلومتر به دهلران مي‌رسد. چشمه معدني دهلران به فاصله پنج كيلومتري شمال آن از زمين خارج مي‌شود. در اين منطقه، دره وسيعي وجود دارد كه بوي سولفور آن از فاصله دور  به مشام مي‌رسد. آب اين چشمه از دسته آبهاي كلرور سولفاته و بيكربناته كلسيك گرم مي‌باشد و خواص درماني فوق‌العاده‌اي دارد. مردم منطقه به منظور درمان بيماري‌هاي روماتيسمي، درد مفاصل و استخوان از آب اين چشمه استفاده مي‌كنند.

 

منطقه حفاظت‌شده كرخه

كرخه به عنوان يكي از چهار منطقه طبيعي كشور شناخته شده است كه از نظر زيست‌محيطي ارزش فراواني دارد. كرخه از دو عنصر اصلي رودخانه و جنگل‌هاي اطراف رودخانه تشكيل شده است و از محلي به نام روستاي سرخه در جنوب جاده انديمشك – دهلران – شروع شده و در امتداد رود كرخه تا روستاي «خلاف دو» در شمال حميديه اهواز ادامه مي‌يابد. بيشه‌هاي انبوه و بكر كرخه زيستگاه طبيعي منحصر به فرد گونه گوزن زرد در ايران و جهان است. منطقه كرخه با سيزده هزار و بيست و هفت هكتار مساحت شامل دو بخش منطقه حفاظت‌شده با 9427 هكتار و پناهگاه حيات وحش با 3600 هكتار به لحاظ برخورداري از آب فراوان كرخهو زمين‌هاي حاصلخيز حاشيه آن و شرايط اقليمي گرمسيري و ساير استعدادهاي طبيعي همواره مورد توجه بوده است و در طول تاريخ تمدن‌هاي متنوعي را در خود پرورانده است.

 

درياچه سد كرخه

سد كرخه در سال هزارو سيصدو سي و چهار ه‍_ش بر روي رودخانه كرخه اندیمشک بنا شده است.  سد عظيم كرخه كه بزرگترين سد كشور از نوع سد خاكى با هسته

 رسىمى باشد، به وسيله متخصصان داخلى بر روى رودخانه كرخه

 احداث شده و ارتفاع آن ۱۲۷ متر، طول تاج سد ۳۰۳۰
مترو عرض تاج سد ۱۲ متر است.كرخه  انديمشك

 

.                                                       

 

منگره:

منطقه ای سبز وخرمباجنگل بلوط باغهای انار انجیر وانگورباچشمه های جوشان آب گرم وسرد در بخش الور گرمسیری اندیمشک.                                                       

 

دریاچه سد دز :

مناطق  سبز وخرم  با طبیعتی عالی ودریاچه ای وسیع ومکانی عالی برای ماهیگیری واقع در شمال شرقی اندیمشک  .

سددزانديمشك :                                                        

سدي با۲۰۳ متر ارتفاع ازجنس بتون با ظرفيت ميليارده متر مكعب دز

وداراي نيروگاه بسيار ديدني برق.

بخش الوار گرمسیری:

این بخش وسیع دارای صدها روستا باطبیعتی بسار زیبا ومردمانی خونگرم ومزارعی بسیار سبز وباغستان هایی خرم  و رودخانهای پرآب با ماهی فراوان وباچشمههای فراون.

 قلعه شجاع الدین خورشید :

این قلعه درمنگره است  وقلعه ای بسیارقدیمی متعلق به شجاع الدین خورشید است

 

 

 

 


 


:: موضوعات مرتبط: اندیمشک شناسی، سد دز و کرخه اندیمشک
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۰۹ |
نوشته شده توسط : منوچهر طافی
 

 

dezdam

سد دز بر روی رودخانه دز در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی اندیمشک قرار دارد که دسترسی به آن از طریق جاده کمربندی اندیمشک – خرم‌آباد صورت میگیرد. این سد دیدنی نخستین سد از رشته سدهای چندمنظوره است که عملیات احداث آن از بهمن ۱۳۳۸ آغاز و در اسفند ۱۳۴۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. عملیات ساختمانی سد و نیروگاه آن توسط شرکت ایتالیایی امیرزیت-جیدولا-بودی جیانی انجام گرفته است. در ایام نوروز تسهیلات انتقال علاقمندان به بازدید از مجموعه‌ی شگفت‌انگیز سد دز، از سطح شهر اندیمشک فراهم است.

مطالعات سد کرخه نیز در سال ۱۳۳۵ انجام شده بود و ساخت آن در سال ۱۳۷۰ آغاز و تا سال ۱۳۸۰ ادامه داشته و این در حالیست که سد دز در عرض ۳ سال یعنی از ۳۸ تا ۴۱  ساخته شده. لذا تصمیم گرفتیم که از سد کرخه نیز دیدن کنیم و اینکار را در موقع برگشت از گناوه انجام دادیم. در فرصت دیگری اطلاعاتی در خصوص سد کرخه به منظور مقایسه با سد دز خواهم نوشت.

مشخصات سد:
نوع سد: بتنی دو قوسی جدار نازک
ارتفاع سد: ۲۰۳ متر
ارتفاع تاج سد از سطح دریا: ۳۵۴ متر
طول تاج سد: ۲۱۲ متر
ضخامت بدنه سد در بالا: ۴.۵ متر
ضخامت بدنه سد در پی: ۲۷.۵ متر
حفاری انجام شده: ۶۷۰۰۰۰ متر مکعب
بتن مصرف شده در ساخت سد: ۴۸۰۰۰۰ متر مکعب
شروع بتن ریزی: مهر ۱۳۴۰
پایان بتن ریزی: آذر ۱۳۴۱
آغاز بهره برداری: اسفند ۱۳۴۱
طول دریاچه پشت سد: ۶۵ کیلومتر
اراضی آبخور سد: ۱۲۵۰۰۰ هکتار
ظرفیت نیروگاه ۸ واحدی: ۵۲۰ مگاوات:: موضوعات مرتبط: سد دز و کرخه اندیمشک
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳۸۹/۱۱/۰۹ |